درباره ی ما

درباره ی ما

درباره ی  دکتر مهدی سروی همپا و  کلینیک مددکاری اجتماعی همپا

لینک این مطلب در سایت غیر رسمی همپا

تولد و خانواده

مهدی سروی همپا (مددکار اجتماعی، جامعه شناس و پژوهشگر حوزه اجتماعی و مدیر و موسس کلینیک مددکاری اجتماعی همپا)  در تاریخ ۱ آبان ۱۳۶۲ در شهرستان تکاب از توابع استان آذربایجان غربی در خانواده‌ای سنتی و پرجمعیت( با سه خواهر و سه برادر )  متولد شد.

 مهدی سروی تا چهارم ابتدایی در مدرسه شهید چمران در تکاب مشغول به تحصیل بود. پدر او که در آن زمان  به تجارت فرش می­پرداخت در تهران نیز  مغازه ای داشت، او به دلیل اینکه مدام بین شهرستان‌ و تهران رفت و آمد می‌کرد تصمیم گرفت به تهران مهاجرت کند؛ از طرف دیگر چون بیشتر اقوام این خانواده در شهرقدس (قلعه حسن خان) زندگی میکردند، در نهایت شهرقدس را بعنوان محل زندگی خود انتخاب کرد.

مهدی سروی همپا در سال 1389 با هم دانشگاهی دوران کارشناسی خود خانم فریبا سروربخش ازدواج کرد و اکنون صاحب فرزند دختری به نام «رها» است.

تحصیلات

سروی همپا دوران راهنمایی (مقطع اول متوسطه) خود را در مدرسه «عرفان» و دوران دبیرستان (مقطع دوم متوسطه) خود را در مدرسه «شهید عالمی» در شهرقدس پشت سر گذاشت.  او در سال 1380 موفق به اخذ دیپلم تجربی شد  اما در همان سالی که دیپلم گرفت در آزمون ورودی دانشگاه شرکت نکرد.

او در سال ۱۳۸۱ به خدمت سربازی رفت و در سال 1385 در کنکور شرکت کرد و توانست در رشته مددکاری اجتماعی دانشگاه خوارزمی تهران واقع در پردیس حصارک کرج قبول شود؛ او پایان نامه ی مقطع کارشناسی خود را با عنوان« ارزیابی پایگاه های خدمات اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در حوزه فرایند توانمندسازی اجتماع محور» تحت نظر دکتر حسن موسوی چلک، کار کرد.

 مهدی سروی همپا در سال 1389  در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شد و به دلیل علاقه­ای که به حوزه پژوهش داشت کارشناسی ارشد خود را در همین رشته یعنی رشته پژوهشگری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن  ادامه داد. پایان نامه ی کارشناسی ارشد او با عنوان «منزلت اجتماعی مددکاران اجتماعی ایران و عوامل موثر بر آن» و تحت راهنمایی دکتر  حبیب اله آقا بخشی (از اساتید به نام مددکاری اجتماعی) به انجام رسید.

مهدی سروی همپا هم اکنون دارای مدرک دکترای جامعه شناسی ورزش از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز است (در مرحله ی نگارش رساله ی دکتری).

فعالیت های اولیه

 مهدی سروی همپا در همان دوران دانشجویی مقطع کارشناسی، در حوزه تحصیلی خود فعالیت می­کرد؛ برای مثال، او در سال 1387 در حالی که فقط 5 ترم از دوره تحصیل کارشناسی اش گذشته بود،  مدیریت پروژه ی مشترک سازمان بهزیستی و یونیسف  تحت عنوان «ارزیابی روستا مهد های کشور»  را بر عهده گرفت .

 به طور کلی او قبل از به پایان رساندن دوران کارشناسی خود تقریباً در۱۲ پروژه ملی  همکاری داشت. 

فعالیت در کلینیک مددکاری اجتماعی پونا

مهدی سروی در سال ۱۳۸۷ همکاری خود را با مهدی فلاحی (که در آن زمان صاحب امتیاز و مدیر کلینیک مددکاری اجتماعی پونا بود) آغاز کرد.  نکته جالب توجه در ارتباط با فعالیت‌های مهدی سروی این است که او هیچ گاه به صورت استخدامی و یا به این صورت که بخواهد حقوق معینی داشته باشد کار نکرده است؛ فعالیت های او همواره به صورت پروژه ای بوده است.

در سال 1389 وقتی که مهدی فلاحی تصمیم به اقامت و شروع فعالیت در مالزی  گرفت، مهدی سروی را به عنوان مسئول فنی کلینیک معرفی کرد و بدین ترتیب مهدی سروی همپا از سال ۸۹ تا سال ۹۳ مسئول فنی کلینیک مددکاری اجتماعی پونا شد.  مهدی سروی همپا در دوران فعالیت های خود در کلینیک پونا ، پروژه های عظیمی را در دست داشت.

 کلینیک پونا در سال ۱۳۹۱ دبیرخانه جشنواره تسنیم در ۲۲ منطقه تهران بود ( جشنواره تسنیم یک پروژه اجتماع محور در خصوص آسیب‌های اجتماعی، مهارتهای زندگی، اوقات فراغت، توانمندسازی زنان و مشارکت های اجتماعی بود که در حدود ۵۰ تسهیلگر در آن پروژه همکاری می‌کردند). 

تاسیس کلینیک مددکاری اجتماعی همپا

 در سال 1393 با همفکری و مشورت مهدی فلاحی، مهدی سروی همپا تصمیم گرفت که کلینیک مجزایی را در غرب استان تهران تاسیس کند و از آنجایی که محل سکونت او در شهر قدس بوده و تا آن زمان هیچ کلینیک مددکاری اجتماعی در این شهر وجود نداشت،  شهرقدس را محل مناسبی برای این موضوع میدانست.  

در نهایت کلینیک مددکاری اجتماعی همپا در فروردین ماه سال 1394 به صورت رسمی  افتتاح شد.

فعالیت های کلینیک مددکاری اجتماعی همپا

 از همان بدو تاسیس کلینیک،  تعدادی از پرونده های زنان سرپرست خانوار،  افراد دارای معلولیت و کودکان امداد بگیر  توسط کلینیک مددکاری اجتماعی همپا پذیرش شدند.

  • طرح طلاق برای اولین بار در شهرقدس

 در سال ۱۳۹۴ با پیشنهاد کلینیک مددکاری اجتماعی همپا،  طی تفاهم‌نامه‌ای بین این کلینیک و دادگستری شهرستان قدس و اداره بهزیستی شهرستان استارت طرح طلاق شهرستان قدس زده شد؛ در این تفاهم نامه مقرر شد تمام پرونده‌های طلاقی که به سیستم قضایی مراجعه می­کنند، پس از ارجاع به بهزیستی به کلینیک مددکاری اجتماعی همپا فرستاده شوند تا مداخلات مددکاری اجتماعی و مشاوره های لازم بر روی آنها صورت پذیرد؛ بعدها مراکز روانشناسی دیگری نیز به این مجموعه ملحق شدند تا پرونده هایی را که نیاز به خدمات روانشناسی تخصصی تر داشتند، به این مراکز ارجاع داده شوند.  

بعد ها در سال 1397 سامانه ای تحت عنوان عنوان «سامانه ی تصمیم» ، با مکانیزم مشابه آنچه که در سال 94 اجرا می شده است، ایجاد شد تا همه ی استان ها بتوانند، این فرآیند را در ارتباط با پرونده های طلاق اجرا کنند.   

  • اجرای طرح های اجتماع محور

 در سال 1394 ، کلینیک مددکاری اجتماعی همپا، مطالعه­ای را بر روی سکونتگاه های غیر رسمی شهرستان قدس در 5 محله انجام داد  و در پی طرح پیشنهادی که به سازمان بهزیستی استان تهران ارائه شد،  این سازمان طی بررسی های خود مبنی بر کارآمد بودن این طرح، منابع خود را در معاونت های مختلف تجمیع کرد و با ایجاد پایگاه‌هایی در سه محله از شهرستان قدس ، طرح های اجتماع محور خود را در همین پایگاه ها اجرایی کرد؛ این طرح ها عبارت بودند از:

 پایگاه های خدمات اجتماعی

 طرح فقرزدایی اجتماع محور

 طرح موسسات مبتنی بر جامعه(CBO)

طرح پیشگیری از تنبلی چشم (آمبلوپی)

طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه شهری (UCBR)

  • توانبخشی مبتنی بر جامعه شهری

توانبخشی مبتنی بر جامعه شهری(UCBR) برای اولین بار توسط کلینیک مددکاری اجتماعی همپا و در سطح بهزیستی استان تهران مطرح شد؛ با به اجرای موفق این طرح کتابی نیز با همین عنوان به چاپ رسید؛ در همین زمینه معرفی های خوبی نیز صورت گرفت و  گزارش هایی از این طرح در سطح رسانه ملی و در قالب برنامه‌های مختلف صدا و سیما از جمله برنامه های« خورشید مهربانی»، «پایش» ،« یاریگران» و« اقتصاد» تهیه شد.

 از جمله دستاوردهای طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه شهری، تبدیل شدن آن به قانون است؛ در بخش 15 ماده 78  قانون برنامه ششم توسعه کلمه توانبخشی مبتنی بر جامعه شهری درج شده و دولت مکلف شده است که تا پایان برنامه ششم توسعه، ۱۸۰ هزار نفر از معلولین را در توانبخشی مبتنی بر جامعه شهری تحت پوشش قرار دهد و این موضوع به تمامی استان‌ها ابلاغ شده است.

  • اورژانس اجتماعی

 در سال 1396 با اعلام دولت مبنی بر اینکه شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر می­بایست دارای مراکز فوریتهای اورژانس اجتماعی باشند، در طی مناقصه­ای که توسط معاونت اجتماعی بهزیستی استان تهران برگزار شد،کلینیک مددکاری اجتماعی همپا توانست برنده­ی این مناقصه شود و مدیریت اورژانس اجتماعی در 13 شهرستان استان تهران را بر عهده بگیرد.

  • میزبانی مهمانان بین المللی

کلینیک مددکاری اجتماعی همپا در سه دوره،  افتخار میزبانی مهمانان مهم خارجی در حوزه مددکاری اجتماعی را داشت: 

بازدید دبیرکل فدراسیون جهانی مددکاری اجتماعی آقای دکتر روری تروئل به همراه هیئت همراه از کلینیک 

بازدید دبیر فدراسیون مددکاری اجتماعی  منطقه ی آسیا اقیانوسیه خانم دکتر ماریکو کیمورا به همراه هیئت همراه

 بازدید رئیس انجمن بین المللی مدارس مددکاری اجتماعی (خانم آناماریا کامپنینی همراه هیئت همراه)

 بازدید اساتید دانشگاه های معتبر بین المللی همچون آقای دکتر ادوارد کروک  از دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا 

با توجه به بازدید های صورت گرفته و  گسترش روابط بین المللی کلینیک، پیشنهاد عضویت در مجموعه ی ICSW (شورای بین المللی رفاه اجتماعی)  به کلینیک مددکاری اجتماعی همپا داده شده و با تایید هیات مدیره شورای بین المللی رفاه اجتماعی کلینیک مددکاری اجتماعی همپا به عضویت ICSW درآمد که اعتبار نامه آن در آینده ی نزدیک به کلینیک اعطا خواهد شد.

 

برچسب ها: دکتر سروی همپا, مهدی سروی همپا, کلینیک مددکاری اجتماعی همپا, کلینیک همپا, درباره ی همپا, ارتباط با کلینیک همپا
تاریخ انتشار: 1398-08-15
کلیه حقوق این سایت متعلق به کلینیک مددکاری اجتماعی همپا می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
کلینیک مددکاری اجتماعی همپا
<br>
Hapma Social Work Clinic

کلینیک مددکاری اجتماعی همپا
Hapma Social Work Clinic
برنامه نویسی، طراحی سایت و طراحی پرتال رهکو