درس آموزه هایی در ارتباط با سلامت سالمندان

درس آموزه هایی در ارتباط با سلامت سالمندان

کلیاتی در بحث سالمندی

از سال ۱۹۸۲ سازمان ملل، شورای جهانی سالمندی را تاسیس کرد که زیرمجموعه صندوق جمعیت بود؛  در سال ۱۹۹۰ شورای جهانی تشکیل شد و این شورا سالانه شعاری را برای روز جهانی سالمند ( که اول اکتبر هر سال است) انتخاب می کند؛ شعار امسال(سال2019) نیز «فرصت‌های برابر برای تمامی سنین» است.

 این بدان معنا است که ما باید ابتدا فرصت هایی را برای  تمامی سنین ایجادکنیم مخصوصاً برای سنین سالمندی.

سالمندان از دوران نوجوانی خود تا قریب ۶۵ سالگی خود را (چیزی حدود نیم قرن از زندگی را ) صرف کار و تلاش و صرف حمایت از خانواده کرده؛ او امروز از سن ۶۵ سالگی به بعد تا پایان عمر را (که ما آن را دوران طلایی می نامیم)  باید هم خودش و هم دیگران از آن استفاده کنند.  متاسفانه امروزه در برخی خانواده‌ها این فرهنگ غلط وجود دارد که سالمند کسی است که عمرش را کرده و اکنون باید منتظر مرگش باشد؛ این  تفکر بسیار غلط است. در حقیقت فرد سالمند دوران طلایی خود را طی می کند و باید در این دوران  بتواند با آسایش و آسودگی خاطر از زندگی خود لذت ببرد.

برای ایجاد تغییر مثبت و زندگی بهتر سالمندان باید به سلامت آنان اهمیت ویژه ای بدهیم.  در همین راستا و در این فرصت، سلامت سالمندان را از3 بعد بررسی خواهیم کرد:

سلامت جسمانی

 در حوزه سلامت  جسمانی پنج فاکتور اصلی وجود دارد که باید به آنها توجه ویژه ای داشته باشیم و آنها عبارتند از: بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی و لامسه.

 البته سلامت سیستم های ایمنی افراد نیز رابطه ی مستقیمی با سن افراد دارد، که ما در این فرصت کوتاه بر روی این مباحث تمرکز نمیکنیم:

 راه های ساده ای که  می‌توان در حوزه سلامت جسمانی برای افراد سالمند انجام داد عبارت است از:

1- فراهم کردن تغذیه ای مناسب برای سالمند(  فراهم کردن برنامه غذایی مناسب برای سالمند)

 2-توجه ویژه به ورزش سالمندان (انجام  تمرین های خاصی توسط آنان تا بدین ترتیب بتوانند قوای جسمانی از دست رفته خود را بهبود بخشند)

 3-مراقبت مراقبت های پزشکی در دسترس

سلامت اجتماعی

 بخشی از سلامت سالمندی مربوط به سلامت اجتماعی است، یکی از مشکلاتی که سالمندان با آن مواجه هستند کاهش تعاملات اجتماعی و شبکه های اجتماعی آنان است، افراد جوان معمولا دارای موقعیت شغلی و تعاملات روزانه هستند، شبکه ای از دوستان و همکاران را در اطراف خود می بیند اما وقتی به دوران سالمندی می­رسند و بازنشسته می­شوند این تعاملات اجتماعی شدیداً کاهش پیدا می­کند و این موضوع می­تواند آسیب هایی را برای افراد سالمند درپی داشته باشد

در همین راستا، سالمندان با فعالیت در سازمان­های مردم نهاد و یا فرهنگسراها و نظیر آنها می­توانند جایگزینی را برای تعاملات اجتماعی و شبکه‌های اجتماعی خود داشته باشند و به این ترتیب می­توانند احساس امیدواری و مفید بودن را در خود ایجاد کنند.

 به طور کلی تحقیقات نشان داده، هر چقدر سالمند درگیر فعالیت های روزمره باشد مشکلات حافظه و یادگیری آنان کمتر شده و خطرات بسیاری نظیر بیماری‌ های آلزایمر، افسردگی در ارتباط با آنها کمتر می شود.

موضوع دیگری که در بحث سلامت اجتماعی مطرح است «تکریم جایگاه سالمندان» است؛ یکی از موضوعاتی که در همین زمینه می تواند موثر و مفید واقع شود «قوی کردن ارتباط بین پدربزرگ / مادربزرگ ها با نوه ها» است.

 سلامت روانی

 احساس امیدواری در سالمند که رابطه ی بسیار نزدیکی با بحث قبلی یعنی نقش پذیری اجتماعی و انجام فعالیت های روزانه دارد.

 یکی از موضوعات دیگری که که در بحث سلامت روانی مطرح می‌شود اوقات فراغت است؛

 اوقات فراغت یکی از مهم ترین بحث های دوران سالمندی است این افراد زمان آزاد زیادی را دارند؛ اما اگر برای این زمان برنامه ای وجود نداشته باشد در تنهایی و انزوا به سر خواهد بود و انزوا منجر به احساس افسردگی می­شود و عملاً تفکر به مرگ را به همراه می­آورد و این موضوع می­تواند آسیب و صدمات جدی را در پی داشته باشد.

توجه به مسائل اقتصادی سالمندان ضروری است

 سالمندان در این دوره از زندگی خود معمولا دچار افت درآمد می­شوند؛ این دوران همچنین معمولاً با افزایش هزینه‌ها نیز همراه است؛ هزینه هایی مانند «هزینه های مراقبتی»، «هزینه تهیه برنامه های خاص غذایی»، « هزینه تهیه داروها»،« هزینه مراقبت‌های پزشکی» و.. ، فلذا، دولت ها، شبکه های مراقبتی و حمایتی سالمندان و همه ی افراد جامعه باید این موضوع را مد نظر داشته باشند و تا حد امکان همکاری و همراهی و کمک های لازم را انجام دهند.

خانه( و شهر) دوستدار سالمند

آخرین موضوعی که باید مطرح شود بحث خانه و یا شهر دوستدار سالمند است؛ کلیت این موضوع بدین صورت است که سالمند باید بتواند حداکثر استقلال را داشته باشد؛ یعنی سالمند باید احساس کند که بخش قابل توجهی از کارهایش را خودش می­تواند انجام دهد، در همین راستا کار های بسیار زیادی را چه در سطح خانه ها و چه در سطح شهر ها می­توان انجام داد؛ برای مثال مناسب سازی محل زندگی سالمندان می­تواند این احساس استقلال را به او برگرداند.

دکتر مهدی سروی همپا

برچسب ها: دکتر سروی همپا, مهدی سروی همپا, کلینیک مددکاری اجتماعی همپا, سلامت سالمندان, صدا و سیما, مصاحبه با رادیو, رادیو اقتصاد, متن مصاحبه
تاریخ انتشار: 1398-08-15
کلیه حقوق این سایت متعلق به کلینیک مددکاری اجتماعی همپا می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
کلینیک مددکاری اجتماعی همپا
<br>
Hapma Social Work Clinic

کلینیک مددکاری اجتماعی همپا
Hapma Social Work Clinic
برنامه نویسی، طراحی سایت و طراحی پرتال رهکو